Zamknij

W wyborach prezydenckich 169 obwodów do głosowania za granicą

10:09, 09.06.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

W załączniku do rozporządzenia, który zawiera wykaz obwodów, szef MSZ odnotował również informację o tym, w których obwodach - zgodnie z ustawą - głosowanie korespondencyjne będzie możliwe (jako alternatywa do głosowania bezpośredniego), a w których możliwe będzie wyłącznie głosowanie korespondencyjne.

169 obwodów do głosowania za granicą w wyborach prezydenckich w 2020 r. przewiduje rozporządzenie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza opublikowane w Dzienniku Ustaw. Z wykazu wynika, że w 74 obwodach wyborcy za granicą będą mogli głosować wyłącznie korespondencyjnie.

Z wykazu wynika, że w 74 obwodach wyborcy za granicą będą mogli głosować wyłącznie korespondencyjnie (w tym m.in. w USA, Niemczech, Belgii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Irlandii).

Państwowa Komisja Wyborcza nie zgłosiła uwag do rozporządzenia.

Zgodnie z postanowieniem marszałek Sejmu Elżbiety Witek wybory prezydenckie odbędą się niedzielę 28 czerwca, a głosowanie będzie możliwe w godzinach 7-21. W kraju głosowanie ma się odbyć metodą mieszaną - w lokalach wyborczych, a dla chętnych, lub osób na kwarantannie, korespondencyjnie.

MSZ informował w ubiegłym tygodniu, że we wszystkich obwodach za granicą głosowanie w wyborach prezydenckich odbędzie się w niedzielę 28 czerwca w godz. 7-21, z wyjątkiem obwodów do głosowania utworzonych w krajach Ameryki Płd. i Ameryki Płn., gdzie odbędzie się ono w sobotę 27 czerwca w godz. 7-21 czasu lokalnego.

Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze wyborów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wówczas - 12 lipca - odbędzie się druga tura wyborów.

Resort SZ zapewnił, że informacje o udziale w głosowaniu, siedzibach obwodowych komisji wyborczych, zgłaszaniu się do spisu wyborców i inne istotne z punktu widzenia wyborcy informacje będą sukcesywnie zamieszczane na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz stronach internetowych polskich placówek zagranicznych. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ itm/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

beka z typabeka z typa

1 0

Nie polecam stacji paliw mlekovita, ponieważ "kasjer" zwany "garfildem" jest chamski, niemiły i wtrąca się ze swoją "żonką" w sprawy innych rodzin. Jak się chodzi do kościoła i robi takie rzeczy to jest karygodne i tylko podludzie tak robią, cham jeździ czarnym suvem marki bmw. 23:11, 11.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz