Zamknij

Po majówce otwarte hotele i galerie handlowe; możliwe otwarcie żłobków i przedszkoli

13:33, 29.04.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Szef rządu z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim na środowej konferencji przedstawili szczegóły drugiego etapu odmrażania gospodarki poprzez luzowanie obostrzeń wynikających z epidemii koronawirusa.

Od 6 maja rząd umożliwi otwarcie żłobków i przedszkoli, a od 4 maja hoteli, obiektów oferujących miejsca noclegowe, centrów handlowych i niektórych instytucji kultury zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Drugi etap znoszenia ograniczeń oznacza też przywrócenie rehabilitacji.

Morawiecki poinformował, że od 6 maja dopuszczona będzie możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Jak wyjaśnił, ostateczne decyzje będą podejmowane przez organy prowadzące te placówki. Warunki, na jakich to otwarcie będzie możliwe, określane są wytycznymi MZ, Głównego Inspektora Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Organy prowadzące mogą ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej czy liczbę dzieci objętych opieką. Z kolei samorządy mogą na podstawie dotychczasowych przepisów zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie. Morawiecki zachęcał jednak, aby w odpowiednich warunkach decydowano się na ich otwarcie, deklarując, że rząd zapewni środki dezynfekcyjne, by zadbać o ich bezpieczeństwo sanitarne.

Premier zapewnił, że tym, którzy nie będą mogli oddać swoich pociech pod opiekę w przedszkolu lub w żłobku, nadal przysługiwać będzie zasiłek opiekuńczy. Wypłacany będzie zarówno wtedy, gdy jednostka samorządu terytorialnego zdecyduje o zamknięciu placówki, jak i wtedy, gdy zapewnienie w niej opieki nad dzieckiem nie będzie możliwe przez ograniczenia spowodowane COVID-19.

Druga faza odmrażania gospodarki obejmuje otwarcie hoteli i miejsc noclegowych. Stanie się to 4 maja, ponieważ jak wyjaśnił Morawiecki  pozwoli to uniknąć tłumnych wyjazdów i gromadzenia się ludzi podczas majówki.

Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone wyłącznie pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa. Ponadto ograniczona pozostanie działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych, m.in. siłowni i basenów.

Od 4 maja z powrotem działać zaczną galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe. Jak zaznaczył premier Morawiecki, obowiązywać w nich będą podobne obostrzenia jak w mniejszych sklepach  jeden klient na 15 mkw. Nieczynne pozostaną kluby fitness, przestrzeń rekreacyjna, kina, strefy gier i wyspy handlowe oraz tzw. food court, gdzie zwykle spożywa się posiłki na miejscu. Klienci będą musieli nosić maseczki i rękawiczki. Premier wyjaśnił, że zasady rząd wypracował razem z reprezentantami galerii.

Do "większej normalności" po weekendzie majowym powróci też życie społeczne. Rząd uchyli zakaz działalności m.in. bibliotek, archiwów i muzeów. "Tutaj zależy od tego, jakie są wnętrza, w dialogu z organami założycielskimi, prowadzącymi, umożliwiamy otwarcie takich jednostek" - tłumaczył Morawiecki.

"Niektóre muzea są przecież bardzo duże, tam niebezpieczeństwo bezpośredniej bliskości ludzi jest bardzo niskie. Będzie możliwość odwiedzenia muzeów i innych miejsc kultury  zostanie do dokładnie określone" - zapewnił szef rządu.

Premier zaznaczył, że "luzowanie społeczne" obejmie też dziedzinę opieki zdrowotnej, jaką jest rehabilitacja. "Po konsultacji z Ministerstwem Zdrowia podjęliśmy decyzję, że ponieważ są to zabiegi bardzo ważne dla zdrowia, często konieczne są do przeprowadzenia w pewnych cyklach"  powiedział Morawiecki. Zabiegi będą możliwe od 4 maja.

Mówiąc o przyszłych etapach dalszego znoszenia obostrzeń szef rządu zapowiedział, że będą one ogłaszane w cyklu 2-tygodniowym, ale zastrzegł, że "niektóre elementy z życia gospodarczego" mogą być przyspieszane. Takie decyzje jeszcze nie zapadły, ponieważ potrzebne są odpowiednie analizy.

Według premiera, aby można było przyspieszać, albo przynajmniej utrzymywać tempo luzowania obostrzeń w gospodarce, kluczowe są trzy kryteria. Wymienił wśród nich wskaźnik zachorowań, drugi to dystansowanie społeczne i trzeci - wydajność naszej służby zdrowia.

Na wstępie konferencji Morawiecki poinformował, że nastąpił przyrost osób, które zdrowieją. "Mamy liczbę osób, które wyzdrowiały - to jest liczba 370, a więc z wysokim prawdopodobieństwem można powiedzieć, że będzie mniej lub bardzo podobna liczba nowych osób, które zostaną zakażone koronawirusem w Polsce, które wejdą do tej liczby przypadków osób chorych versus te, które wyzdrowiały" - powiedział premier.

Zwrócił uwagę, że w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Belgii czy Holandii sytuacja jest trudniejsza. "Tam liczba przypadków na milion mieszkańców jest kilka albo kilkanaście razy większa niż w Polsce. I to jest też pewnego rodzaju przestroga dla nas, żebyśmy nasz system luzowania obostrzeń dostosowali do przygotowania naszej służby zdrowia, ale także właśnie do tego w jaki sposób udaje nam się zapanować nad koronawirusem" - zaznaczył Morawiecki.

(PAP )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

MazurMazur

1 0

Ciekawi mnie sposób podawania posiłków dla dzieci w wieku 5i 6 lat. Przecież obowiązują maseczki. A dzieci w przedszkolach i żłobkach nie są ze sobą spokrewnione. Więc jest obowiązkowe noszenie maseczki. Małe dzieci w większości przechodzą covid-19 bezobjawowo. Więc mogą potencjalnie zarażać... Kto za to poniesie odpowiedzialność. Jak zwykle PiS wszystko spycha w ostatniej chwili na SAMORZĄDY !! 19:24, 29.04.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

odpowiedźodpowiedź

1 2

Nie panikuj, ten wirus to ściema. odpowiedz na jedno pytanie, ile osób zmarło tylko i wyłącznie z powodu koronowirusa ??? Gospodarkę trzeba otworzyć od zaraz, bo ludzie ,,siądą" psychicznie i fizycznie. Będzie bezrobocie a to dopiero będzie ,,masakra". Ten szwindel Billa Gatesa z wirusem już wychodzi na jaw, we Włoszech już była awantura w parlamencie. Wszystko po to by ci przymusowo dać zastrzyk zwanych szczepionką, i po tym dopiero zaczną ludzie padać jak muchy. 19:47, 29.04.2020


MazurMazur

2 0

odpowiedź - jaka ściema. To co się dzieje we Włoszech, Hiszpanii, USA to też ściema. Że Johnson Premier GBR miał covid-19 to też ściema. Trampek i właśnie Johnson bagatelizowali temat covid-19 .Ale jak jednego z nich zaraza dopadła to mokro w gaciach. 21:52, 29.04.2020


WacławWacław

0 0

obowiazkowe sa tylko szcepionki dla dzieci na choroby ktorych już nie ma, na na choroby ktorymi mozemy sioe zarazić nie ma szcepionek, wiec nikt nikogo nie zaszczepi na chorobe ktore jest , bo wola zaszcepic na coś czego nie ma bo jest pewnosxc ze scsepionka zadziała;) 18:20, 30.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

beka z typabeka z typa

1 0

Nie polecam "piekarni" zgierun, ponieważ zamiast oddać biednym ludziom lub zwierzakom ciasto to woleli wywalić do śmietnika przed pewnymi świętami. To jest karygodne aż brak słów na takich podludzi. 03:20, 03.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz