Zamknij

Podlaskie: WFOŚiGW: 1,2 mln zł na usuwanie azbestu w 2020 r.

17:51, 12.01.2020 | Autor: Izabela Próchnicka
Skomentuj PAP
REKLAMA

Ankietę wśród mieszkańców zainteresowanych otrzymaniem dotacji na wymianę dachu zawierającego azbest prowadzi np. miasto Białystok. Zainteresowani mogą wypełnić formularz i złożyć stosowną informację do departamentu gospodarki komunalnej urzędu miejskiego lub przez kancelarię urzędu miejskiego do 20 stycznia.

Urząd informował już wcześniej, że chce złożyć do WFOŚiGW wniosek o dotację w ramach "Ogólnopolskiego programu finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest".

"Dzięki temu mieszkańcy miasta, którzy na swoich posesjach mają jeszcze wyroby zawierające ten szkodliwy dla zdrowia składnik, będą mogli otrzymać dotację na jego usunięcie. Kwota dofinansowania przedsięwzięcia, w przypadku uzyskania dotacji z WFOŚiGW przez gminę Białystok, może wynieść do 70 proc. kosztów zadania. Pozostałe koszty pokrywa właściciel nieruchomości" informuje białostocki magistrat.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku podaje na swojej stronie internetowej w ogłoszeniu o naborze, że wnioski od gmin zainteresowanych dotacjami w 2020 r. w ramach programu ogólnopolskiego usuwania wyrobów azbestowych, przyjmuje od 2 do 31 stycznia 2020 r. Jest na ten cel 1,2 mln zł ( 500 tys. z WFOŚiGW i 700 tys. z NFOŚiGW).

Fundusz przypomina jednocześnie, że o wsparcie mogą się starać gminy, które mają zebrane informacje o wyrobach zawierających azbest i wprowadzą je do specjalnej bazy, którą prowadzi Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, przeprowadziły inwentaryzację takich wyrobów i mają aktualny gminny program usuwania azbestu. Gminy ? zależnie od określonych wskaźników ? mogą dostać od 40 do 100 proc. dofinansowania.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami wyroby zawierające azbest powinny był całkowicie usunięte i unieszkodliwione do 2032 r.

Niektóre gminy chcą także wspomóc swych mieszkańców dotacjami na usuwanie azbestu w kwestiach takich jak koszty usuwania takich odpadów. Od stycznia 2020 r. taki program dotacyjny uruchomiła podbiałostocka gmina Choroszcz.

Jak informowała wcześniej gmina Choroszcz w informacji prasowej, chodzi np. o dofinansowanie takich prac, jak: przygotowanie do załadunku, załadunek, transport i unieszkodliwienie odpadów azbestowych. Zajmują się nimi firmy mające odpowiednie zezwolenia. Gmina zaznacza, że nie pokrywa kosztów zakupu i montażu nowego dachu czy elewacji, nie chodzi też o koszty wykonania odpowiedniej dokumentacji technicznej. Na wsparcie mogą liczyć osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe. Podmioty te mogą liczyć na wsparcie do dwóch tysięcy złotych. Program gminy Choroszcz ma być wieloletni. Wnioski można składać do urzędu miejskiego w Choroszczy od stycznia do końca maja danego roku.(PAP)

 

 

(Autor: Izabela Próchnicka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz