Zamknij

Województwo podlaskie z prawie najniższym odsetkiem pracujących w szczególnych warunkach

15:19, 31.10.2019 | ZUS
Skomentuj
REKLAMA

329 tys. pracowników w całym kraju w 2018 roku wykonywało prace, które z dużym prawdopodobieństwem mogą spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia. W 74% byli to mężczyźni. Najwięcej pracowników wykonujących zawód podwyższonego ryzyka jest na terenie województwa śląskiego, a najmniej - lubuskiego. Jak sytuacja wygląda na Podlasiu?

Praca w szczególnych warunkach to praca na stanowisku o znacznej szkodliwości dla zdrowia i o znacznym stopniu uciążliwości lub wymaga wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia. Natomiast praca o szczególnym charakterze rozumiana jest jako praca wymagająca szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się.

- „W większości województw największy odsetek pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze jest zatrudniona w sektorze transportu i gospodarki magazynowej. Tę pracę wykonują kierowcy autobusów, trolejbusów oraz motorniczych tramwajów w transporcie publicznym. Kolejny sektor to opieka zdrowotna i pomoc społeczna, do którego należy zaliczyć personel medyczny w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych i anestezjologów w warunkach ostrego dyżuru.” - informuje regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego Katarzyna Krupicka.

 

Województwo podlaskie ma prawie najniższy odsetek osób wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Najliczniejsze grono takich pracowników stanowili mieszkańcy województwa śląskiego - 15,2%, zaraz po nim było mazowieckie - 12,0%. Najmniejszym wskaźnikiem może poszczycić się województwo lubuskie - 2,1%. Nasze województwo jest drugie od końca - 2,6%, zaraz za warmińsko-mazurskim - 2,9%.

Wśród osób, które zostały zakwalifikowane przez płatnika jako pracownicy wykonujący zawody znajdujące się w wykazach stanowiących załącznik do ustawy o emeryturach pomostowych, w 2018 r. zdecydowaną większość stanowili mężczyźni – 74%. Średni wiek osób wykonujących prace o podwyższonym ryzyku wynosił w naszym województwie  45 lat 1 miesiąc, przy czym panowie są wieku 45 lat 7 miesięcy,  a panie 43 lata 10 miesięcy.

Bardzo ciekawie przedstawiają się prace wymagające szczególnej sprawności fizycznej i niezwykle dużego wysiłku fizycznego. Dotyczy to pracy tancerzy zawodowych, gdzie średni wiek dla mężczyzn wynosił 30 lat 4 miesiące, a dla kobiet - 29 lat 5 miesięcy. Równie bardzo młody jest personel pokładowy wykonujący prace na statkach powietrznych. Średni wiek dla mężczyzn to 31 lat 11 miesięcy, dla kobiet - 34 lata 6 miesięcy. Najwyższy średni wiek  - 51 lat 5 miesięcy - należy do nawigatorów na statkach morskich i pilotów oraz pracujących bezpośrednio przy sterowaniu blokami energetycznymi wytwarzającymi energię elektryczną lub cieplną - 48 lat 8 miesięcy.

Jak podaje Krupicka, od początku 2009 roku do końca roku 2018 średnia długość stażu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wyniosła niespełna 6 lat. Przy czym dominująca długość zatrudnienia to 9 lat.

(ZUS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz