Zamknij

Lasy Państwowe ostrzegają przed "latającymi kleszczami"

13:00, 25.10.2019 | kurierwysmaz.pl
Skomentuj
REKLAMA

"I jak tam Wasze jesienne spacery i grzybobrania? Ile razy wyciągaliście już strzyżaki z włosów czy brody? Ile razy te "przyjemniaczki" popsuły Wam wypad do lasu? Małe toto, szybkie i twarde. Normalnie ściśnięcie między palcami często jest niewystarczające. Bąble po ich ugryzieniach często bardzo długo się goją" - czytamy w komunikacie Lasów Państwowych we wpisie na Facebooku.

Strzyżaki są groźne przede wszystkim dla alergików. Ich ukąszenia są bolesne i trudno się goją. Osoby uczulone na ich jad mogą po ukąszeniu mieć silną reakcję alergiczną. Strzyżaki przenoszą bakterię zwaną Bartonella schoenbuchensis, która wywołuje nieprzyjemne zmiany skórne. Zgodnie z niektórymi źródłami strzyżaki są w stanie przenosić anaplazmozę i boreliozę. Nie jest to jednak potwierdzone naukowo.  Strzyżak, dzięki spłaszczonemu ciału, potrafi się wszędzie wcisnąć. Jego chitynowy pancerzyk jest bardzo twardy, z tego powodu owad ciężko zgnieść. Niestety, żeby uniknąć ukąszenia latającego kleszcza, lepiej nie chodzić do lasu. Zgodnie z niektórymi źródłami jasne ubranie jest w stanie zapobiec atakowi strzyżaka – wszystko dlatego, że owady te przede wszystkim atakują ciemno ubarwione zwierzęta.

(kurierwysmaz.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

Mazur z Mazur Mazur z Mazur

1 0

Pis zrzuca drony owadom podobne w celi inwigilacji grzybiarzy by jak będą chcieli sprzedać grzyby mają zadzwonić do BANASIA :-) 21:41, 25.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TytusTytus

0 0

W lasach naszego powiatu też już są. Skąd to się wzięło,? 13:55, 26.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz