Zamknij

XIX Podlaskie Święto Chleba za nami

12:31, 12.08.2019 | Starostwo Powiatowe Wysokie Mazowieckie
REKLAMA
Skomentuj

W niedzielę 11 sierpnia w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu już po raz dziewiętnasty odbyła się jedna z największych imprez plenerowych w województwie podlaskim - Podlaskie Święto Chleba, będące wyrazem podziękowania dla rolników, a także wszystkich przetwórców rolno-spożywczych za ciężką pracę, której symbolem jest bochenek chleba. Współorganizatorem wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem. W tym roku impreza odbywała się pod honorowym patronatem Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. 

Celem imprezy jest popularyzacja zanikających zwyczajów agrarnych i chrześcijańskich, pokazanie lub przypomnienie widzom pracy dawnych maszyn rolniczych oraz tradycji związanych z życiem w dawnych czasach.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, skąd honorowi goście przejechali bryczkami na tereny muzeum. Dyrektor Muzeum, Dorota Łapiak, gorąco powitała wszystkich obecnych, m.in. Wojewodę Podlaskiego, Bohdana Paszkowskiego, Wicemarszałków Województwa Podlaskiego, Marka Olbrysia i Stanisława Derehajło, Starostę Wysokomazowieckiego, Bogdana Zielińskiego, Burmistrza Ciechanowca, Eugeniusza Święckiego, posłów na Sejm RP, Europosłankę Beatę Kempę, a także samorządowców z terenu powiatu wysokomazowieckiego i województwa podlaskiego, wystawców, przetwórców, rolników, a także wszystkich uczestników XIX Święta Chleba.

Poseł na Sejm RP, Jacek Bogucki odczytał list, skierowany do gości wydarzenia przez Premiera Mateusza Morawieckiego, w którym premier serdecznie podziękował organizatorom wydarzenia oraz podlaskim rolnikom za kultywowanie tradycji i dostarczanie polskiej żywności na stoły mieszkańców naszego kraju. Najlepsze życzenia oraz podziękowania rolnikom złożył Starosta Wysokomazowiecki, Bogdan Zieliński:

- W imieniu swoim i władz powiatu wysokomazowieckiego, które od samego początku są współorganizatorem święta chleba i od 19 lat, mają swój udział w tym, aby to święto było coraz piękniejsze, dostojniejsze, chciałem serdecznie podziękować wszystkim rolnikom, za wasz trud, który uosabiany jest przez ten chleb, który dziś można spotkać na każdym stoisku, za waszą pracę, którą wkładacie każdego dnia, aby ziemia powiatu wysokomazowieckiego była coraz bardziej zasobna. To muzeum jest miejscem, będącym kwintesencją naszych dążeń, marzeń o czymś dostatnim, czymś wyjątkowym i pięknym. Chciałbym podziękować wszystkim przetwórcom rolno-spożywczym, dziś w szczególności piekarzom i życzyć aby spożycie w narodzie rosło. W imieniu władz powiatu bardzo dziękuję pani dyrektor za organizację tego przedsięwzięcia.

Jednym z najważniejszych punktów programu XIX Podlaskiego Święta Chleba była ceremonia dożynkowa oraz pokazy dawnych tradycji rolniczych na polu, w tym żęcie sierpem, koszenie kosą, oborywanie przepiórki czy też pokaz młócenia zboża. Od rana przybyłym do Muzeum gościom czas umilały występy kapel ludowych i zespołów folklorystycznych, a na zakończenie w amfiteatrze odbył się koncert Gwiazdy Wieczoru, zespołu Golec uOrkiestra.

REKLAMA
(Starostwo Powiatowe Wysokie Mazowieckie )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone