Zamknij

76. Rocznica Pacyfikacji Wsi Krasowo-Częstki

13:08, 18.07.2019 | Starostwo Powiatowe Wysokie Mazowieckie
REKLAMA
Skomentuj

Jak co roku 17 lipca społeczność Gminy Nowe Piekuty, a w szczególności miejscowości Krasowo-Częstki zgromadziła się przy kaplicy-mauzoleum, wzniesionej w miejscu masowej egzekucji, by uczcić pamięć zamordowanych 1943 roku mieszkańców wsi Krasowo-Częstki.

Uroczystość upamiętnienia pacyfikacji wsi rozpoczęła się tradycyjnie Mszą Świętą w intencji ofiar mordu, sprawowaną przez ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego. W imieniu Zarządu Powiatu Wysokomazowieckiego oraz Radnych Rady Powiatu kwiaty na grobach zamordowanych złożyli: Wicestarosta Wysokomazowiecki, Leszek Gruchała, a także radni Leszek Dąbrowski i Stanisław Olędzki.

Montaż słowno-muzyczny, poświęcony tematyce wojennej i patriotycznej zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowych Piekutach.

Pacyfikacja wsi Krasowo – Częstki była zemstą za śmierć 8 żandarmów niemieckich, którzy zginęli w potyczce z oddziałem partyzanckim Armii Krajowej dowodzonym przez Tadeusza Westwala, ps. „Ostroga”, „Karaś”. Wydarzenie to miało miejsce 11 lipca 1943 roku. Kilka godzin później w gabinecie szefa gestapo na Białostocczyźnie odbyło się spotkanie, na którym została podjęta decyzja o zagładzie Krasowa Częstek – wieś ta została wybrana ze względu na to, że była największa w okolicy. Przed świtem 17 lipca 1943 roku oddziały żandarmerii SS i wermachtu po otoczeniu podwójnym pierścieniem wkroczyły do wsi spędzając jej mieszkańców do stodoły Państwa Jankowskich. W międzyczasie przeprowadzono całkowitą grabież mienia, które wywożono wozami. Następnie wymordowano wszystkich schwytanych mieszkańców: 97 dzieci, 89 kobiet i 71 mężczyzn. W zbrodni łącznie zginęło 257 osób. Ocalało 24 mieszkańców Krasowa – Częstek, którym udało się uciec bądź przebywali poza wsią. Po dokonanym rabunku i masakrze wieś została spalona.

(Starostwo Powiatowe Wysokie Mazowieckie )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone