Zamknij

Jest porozumienie w sprawie nowej dyrektywy chroniącej pracowników

21:00, 08.02.2019 | M.D.
REKLAMA
Skomentuj
foto: pixabay

Parlament Europejski, Komisja Europejska i Rada osiągnęły porozumienie w sprawie nowej dyrektywy mającej na celu stworzenie bardziej przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy.

Celem inicjatywy KE jest rozszerzenie i unowocześnienie istniejących zobowiązań do informowania każdego pracownika o warunkach pracy. Ponadto wniosek ma na celu wprowadzenie nowych minimalnych norm, aby zapewnić większą przewidywalność i przejrzystość warunków pracy, w szczególności pracownikom zatrudnionym w nietypowej formie (praca w elastycznych godzinach, praca na wezwanie i praca w gospodarstwie domowym). Porozumienie zakłada, że wszyscy pracownicy, niezależnie od tego na jak długo są zatrudnieni i w jakim wymiarze godzin pracują, od początku swojego zatrudnienia będą znać swoje prawa i obowiązki. Pracownicy będą mieli prawo uzgodnić z pracodawcą, kiedy pozostają dyspozycyjni, a także ustalić, z jakim wyprzedzeniem mają być powiadamiani. Okresy próbne umowy o pracę nie powinny być dłuższe niż sześć miesięcy lub proporcjonalne do przewidywanego czasu trwania umowy w przypadku zatrudnienia na czas określony. Pracodawca nie będzie mógł zakazywać, karać ani utrudniać pracownikom podejmowania pracy w innych przedsiębiorstwach, jeżeli nie mieści się to w harmonogramie pracy ustalonym z tym pracodawcą. Osób pracujących na wezwanie nie będzie można już zwolnić z powodu odmowy zlecenia wymagającego pracy poza ustalonymi wcześniej godzinami.


„Uważam, że osiągnęliśmy najlepszą możliwą ofertę i że pracownicy w trudnej sytuacji skorzystają z europejskich minimalnych ram ochrony” – skomentował Enrique Calvet Chambon, hiszpański europoseł z Grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE).

„Dzisiejsze porozumienie należy szybko potwierdzić. Przyniesie ono bardzo wymierne i konkretne korzyści około 200 mln pracowników w całej UE” – oceniła Marianne Thyssen, unijna komisarz ds. zatrudnienia.

Wstępne porozumienie musi jeszcze zostać formalnie przyjęte przez Parlament Europejski i Radę.

 

źródło: Kurierpap 

(M.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone