Zamknij

Tak świętowaliśmy 100-lecie niepodległości Polski w powiecie [WIDEO]

09:18, 04.12.2018 | N.C.
REKLAMA
Skomentuj

W całym kraju listopad upłynął pod znakiem uroczystości upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Patriotyczne obchody trwały od początku roku, przybierając formę koncertów, konkursów, wydarzeń kulturalnych i sportowych, a ich kulminacja nastąpiła w listopadzie. Przypominamy, jak niepodległość świętowały miasta i gminy naszego powiatu.

W trakcie całego roku w szkołach i ośrodkach kultury organizowane były różnego rodzaju konkursy, które swoją tematyką nawiązywały do patriotyzmu i setnej rocznicy odzyskania niepodległości. W atmosferze niepodległościowej, pod hasłem ,,Wolność jest w nas" odbyły się także XV Dni Gimnazjalistów Hodyszewo-Nowe Piekuty.

[ZT]350[/ZT]

[ZT]358[/ZT]

[ZT]1142[/ZT]

Wiele gmin naszego powiatu aktywnie wzięło udział w akcji ,,Narodowego Czytania", odbywającej się pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. ,,Przedwiośnie" czytano m.in. w Ciechanowcu, Kuczynie, Wysokiem Mazowieckiem i Sokołach.

[ZT]706[/ZT]

[ZT]769[/ZT]

[ZT]763[/ZT]

Dla upamiętnienia stulecia niepodległości organizowane były także wydarzenia sportowe, takie jak biegi uliczne czy zawody. Dla Niepodległej biegano m.in. w Ciechanowcu, Jabłoni Kościelnej i Czyżewie, a uczniowie szkoły podstawowej nr 1 w Wysokiem Mazowieckiem wzięli udział w Zawodach Sportowo – Obronnych „Sprawni jak żołnierze 2018”.

[ZT]912[/ZT]

[ZT]965[/ZT]

Niepodległość w powiecie świętowano jednak przede wszystkim muzycznie. Koncerty i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych organizowane były niemal w każdej szkole i ośrodku kultury. 

[ZT]1048[/ZT]

[ZT]1059[/ZT]

[ZT]1066[/ZT]

[ZT]1070[/ZT]

[ZT]1122[/ZT]

Kulminacja obchodów miała miejsce oczywiście 11 listopada, kiedy to kwiaty i wiązanki pod pomnikami składali przedstawiciele samorządów, jednostek organizacyjnych, szkół, a także mieszkańcy w każdej gminie i mieście powiatu. Uroczystą, ostatnią sesją ubiegłej kadencji stulecie niepodległości uczcili radni rady powiatu.

[ZT]1061[/ZT]

[ZT]1062[/ZT]

[ZT]1063[/ZT]

[ZT]1064[/ZT]

[ZT]1068[/ZT]

To, co mieszkańcom naszego regionu z pewnością zapadnie na długo w pamięci, to te najbardziej kreatywne i nietypowe inicjatywy, organizowane zarówno przez samorządy, jak i uczniów, pragnących włączyć się w obchody stulecia niepodległości. Niezwykłe wrażenie na widzach i czytelnikach naszego portalu wywarł polonez w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Staszica w Wysokiem Mazowieckiem, odtańczony na placu przy pomniku POW. Kilka godzin później w tym samym miejscu niepodległość świętowały wysokomazowieckie przedszkolaki, puszczając w niebo kilkadziesiąt biało-czerwonych balonów.

[ZT]1057[/ZT]

[ZT]1058[/ZT]

Jednym z ciekawszych akcentów tegorocznych obchodów był także Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, zorganizowany w Wysokiem w Miejskim Zespole Szkół, którego hala sportowa na kilka godzin zamieniła się w prawdziwą scenę operowo-baletową.

[ZT]1071[/ZT]

Gratulujemy wszystkim organizatorom, jednostkom organizacyjnym i oświatowym, samorządom oraz przede wszystkim mieszkańcom naszego powiatu, którzy tak żywo zaangażowali się w obchody niepodległościowe w naszym regionie.

 

(N.C.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (1)

icekicek

3 0

Zgadzam się z autorem tekstu. Polonez i koncerty to rzeczy które najdłużej będzie się pamiętać. Wiązanki składają przy każdej okazji, każde święto pod pomnikiem wygląda tak samo składają kwiaty przemawiają i wszyscy do domu. O wiele fajniejsze są te formy radosne a nie patetyczne i smutne. Oczywiście pamiętajmy o naszych walczących przodkach ale też świętujmy to co im się udało osiągnąć. niekoniecznie tylko składając wieńce ale właśnie w taki sposób jak nasi uczniowie np muzyka, taniec, śpiew, balony. To jest piękne i to się powinno upopularniac. Uważam że amerykanie mają fajny sposób świętowania niepodległości. Mają imprezy, fajerwerki, czuć te narodową radość że mają tą niepodległość. A u nas jednak w większości zawsze na smutno. Dobrze że trochę się coś zmienia. 09:49, 04.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone