Zamknij

Bezrobocie w powiecie nadal maleje. PUP z wyróżnieniem dla lidera aktywizacji osób młodych

13:18, 02.11.2018 | N.C.
REKLAMA
Skomentuj

Na koniec sierpnia 2018 roku stopa bezrobocia w powiecie wysokomazowieckim wyniosła 5,8%, a zarejestrowanych jako bezrobotne były 1562 osoby - to 82 osoby mniej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym.

Obecna na sesji rady powiatu dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Anna Milewska przedstawiła ostatnie wskaźniki bezrobocia w powiecie, podkreślając, iż w związku ze zmianami, zachodzącymi na rynku pracy sytuacja pracodawców jest często bardzo skomplikowana.

Liczba bezrobotnych sukcesywnie maleje. Stopa bezrobocia również maleje, zarówno w powiecie, województwie jak i całym państwie. Jest mało osób bezrobotnych w ewidencji i są to z reguły najbardziej oddalone osoby od rynku pracy, posiadające najniższe kwalifikacje. Mamy problem z realizacją ofert pracy, przez co pracodawcy mają problem z zatrudnieniem pracowników. Osoby bezrobotne mają możliwość negocjacji zatrudnienia. Negocjują warunki pracy, przez co rosną ceny wynagrodzeń, rosną ceny pracy. Koszty pracy są coraz wyższe. Od jakiegoś czasu zaczyna spadać liczba ofert pracy.

[ZT]930[/ZT]

Stopa bezrobocia w powiecie na koniec sierpnia kształtowała się na poziomie 5,8% i była jedną z trzech najniższych w województwie. Stopa bezrobocia na wrzesień 2018 roku wynosiła 5,7%, dając powiatowi czwarte miejsce w województwie, za powiatem suwalskim (4,1%), bielskim (5,3%) oraz miastem Suwałki (5,4%)  Bezrobotni do 30. roku życia stanowili 38% ogółu bezrobotnych, do 25. roku życia - 21,4% bezrobotnych, zaś powyżej 50. roku życia 23,9%. 

Na koniec września prawo do zasiłku w powiecie posiadał co 12. bezrobotny czyli łącznie 134 osoby. W okresie 9 miesięcy bieżącego roku pracodawcy z terenu powiatu zgłosili 1228 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej (miejsc realizacji stażu). Łączna kwota środków funduszu pracy na realizację wszystkich projektów w br. wyniosła 5 818 800 zł i była o dwa miliony niższa, niż kwota na ten cel którą urząd dysponował w poprzednim roku. W ramach tych pieniędzy realizowano programy współfinansowane z Funduszu Szkoleniowego oraz rezerw Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Projekty realizowane z FS:

  • 30-latkowie aktywni na rynku pracy - zaktywizowanych 40 osób
  • W drodze do sukcesu w ramach RPO - zaktywizowanych 80 osób
  • Aktywizacja osób młodych - różnego rodzaju formy wsparcia dla 108 osób
  • 30+ w drodze do zatrudnienia - 62 osoby

Programy współfinansowane z rezerwy Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej:

  • Program kierowany do osób długotrwale bezrobotnych - 14 osób
  • Do osób bezrobotni 45+ -17 osób
  • Program regionalny dla osób bez kwalifikacji zawodowych i długotrwale bezrobotnych - 20 osób
  • Program staży w placówkach ARIMR - 3 osoby
  • Dwa programy dla osób bezrobotnych zamieszkałych na wsi - 42 osoby

W ramach wszystkich projektów na przestrzeni 9 miesięcy br. zaktywizowano 399 osób. Jest to mniej niż w poprzednim roku, kiedy ta liczba wyniosła 606 osób z uwagi na mniejsze środki finansowe.

Miarą naszej pracy i jej jakości są tzw. wskaźniki efektywności. Zawsze mieliśmy wskaźniki na wysokim poziomie, ale w tym roku przebiliśmy właściwie większość urzędów pracy z naszego województwa. Za rok 2017 wskaźnik zatrudnienia osiągnęliśmy na poziomie 91,55%, co dało pierwsze miejsce w województwie. Wskaźnik dla Polski wynosi 81,98 %. 

 

W piątek w imieniu całego urzędu odebrałam wyróżnienie dla lidera aktywizacji osób młodych za rok 2018. Wzięliśmy pod uwagę i zgłosiliśmy nasz projekt, który był realizowany z czterema powiatami: siemiatyckim, hajnowskim, wysokomazowieckim i bielskim. Program ,,Doświadczenie zawsze w cenie" skierowany jest do osób powyżej 30. życia. Dotyczył objęcia tych osób poradnictwem zawodowym, pośrednictwem zawodowym, stażami i oczywiście podjęciem zatrudnienia po stażu. 

(N.C.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (5)

007007

32 0

Jak obserwuję młodych ludzi i ich podejście do szukania pracy, to ręce mi opadają. Wystarczy wejść na FB, spotted lub jakieś inne grupy zrzeszające mieszkańców. Co drugi wpis brzmi: szukam pracy, rozważę każdą propozycję. Młodzi ludzie oczekują, że to pracodawcy będą ich szukać, składać propozycje, dzwonić, a najlepiej załatwić to bez wychodzenia z domu, bez konieczności jakiejkolwiek rozmowy, choćby telefonicznej, wszystko przez facebooka albo maila. Ja rozumiem takie podejście, jak człowiek ma doświadczenie, wykształcenie i może sobie przebierać w propozycjach, szukając najlepszej. Ale ktoś kto szuka pracy jako barman, kelner, kierowca, sprzedawca w sklepie liczy, że pracodawca chodzi po spotted i szuka anonimowego wpisu kogoś, kto mógłby ,,rozważyć propozycję"? Ludzie, na jakim świecie wy żyjecie? Jak chcecie dostać pracę to przejdźcie się po sklepach czy knajpach, na co drugiej szybie wisi ogłoszenie Przyjmę do pracy. Z bólem serca obserwuję to pokolenie, które nawet w szukaniu pracy oczekuje, że wszystko się zrobi za nich i sama chęć wystarczy. Jestem pracodawcą i przedsiębiorcą i mówię wam, młodzi ludzie, nigdy nie zadzwoniłbym z propozycją pracy do kogoś, kto się anonimowo ogłasza w internecie że może rozważyć każdą propozycję, nie mając ani doświadczenia ani wiedzy. To świadczy o całym podejściu człowieka do życia. Rozumiem, że ktoś uważa, że wysyłanie CV i listu motywacyjnego to przesada jak ktoś się stara o pracę ekspedienta, barmana czy pracownika fizycznego i się z tym zgadzam. Ale jak chcecie pracę, to zadzwońcie, przyjdźcie porozmawiać, popytać. Chociaż trochę się postarajcie. Rozważać propozycje mogą ludzie z doświadczeniem, umiejętnościami i wiedzą a nie nastolatkowie 08:50, 05.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wąskiwąski

2 0

to o czym piszesz nie dotyczy tylko szukania pracy bo to jakaś plaga niezaradnych życiowo oferm którym wszystko trzeba pokazać palcem. A spotted to jakaś wylęgarnia takich ludzi. Polećcie lekarza, polećcie dentystę, kiedy przyjmuje i gdzie, kto mi wymieni koła, kto mi naprawi komputer, kto mi zrobi paznokcie rzęsy włosy????? Dorośli ludzie którzy często są rodzicami bo szukają na przykład pediatry dla dziecka nie potrafią samodzielnie znaleźć dobrego lekarza, trzeba im palcem dokładnie pokazać gdzie przyjmuje, w jakich godzinach może jeszcze umówić za nich. masakra! Pokolenie internetu! I z pracą jest oczywiście to samo. Pisze taki młodziak szukam pracy mam prawo jazdy. I tyle. Koniec tematu ani telefonu kontaktowego ani adresu mailowego. Szukam pracy i mi składajcie propozycje. Szaleństwo 09:20, 05.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

annann

1 16

przepraszam bardzo 007 to jak ma mlody czlowiek nastolatek szukac pracy? Jest szkola, nauka, jakies zobowiązania to kiedy mam nosić CV? Internet daje nam możliwości i się z nich korzysta ja znam ludzi którzy przez spoted znaleźli pracę więc widać nie wszyscy pracodawcy potrzebują żeby do nich przychodzić i błagać o pracę 10:00, 05.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

1 0

Uderz w stół można by powiedzieć.... Nikt nie mówi o błaganiu o pracę tylko o postaraniu się o nią. Zgadzam się z 007. Propozycje rozważać mogą ludzie którzy się znają na swojej robocie i mają co wpisać do życiorysu. Takim ludziom się składa propozycje. Ktoś kto dopiero zaczyna albo idzie gdzieś po znajomości albo powinien śledzić oferty i wysyłać CV. Rynek pracownika rynkiem pracownika, ale nie dajmy się zwariować. Jeśli ktoś szuka pracy jak kelner albo kelnerka to chyba w tak małym mieście jak nasze nie ma tysiąca knajp do odwiedzenia, ale zaledwie trzy albo cztery, gdzie kelnerzy w ogóle są potrzebni. Zwłaszcza, że chętnych jest dużo i pracodawca ma lepsze rzeczy do roboty niż siedzieć w internecie i szukać. A jak potrzebuje, to daje ofertę. Jak się poszukuje jakiejś konkretnej osoby na konkretne stanowisko, np. kierownicze, z określonym wykształceniem, kursami, umiejętnościami, to wtedy się wchodzi na Linkedina i się szuka. Kelnera albo kierowcy nikt nie będzie szukał na spotted, a nawet jeśli da ogłoszenie, że potrzebuje ludzi, to będzie czekał, aż do niego się zgłoszą. Więc otwórzcie oczy i bierzcie się do roboty ludzie 12:10, 05.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wys mazwys maz

0 0

co do pracy to uważam że się czepiacie trochę dobrze że młodzież w ogóle chce pracować a że jeszcze nie wiedzą jak dokładnie szukać to próbują wszystkiego, internetu też. Ale 1000% racji co do tego jak wygląda teraz to całe spotted.... większość informacji można normalnie bez problemu znaleźć w internecie jeśli się poświęci dwie minuty na szukanie ale widac dla niektórych i to jest za dużo. I te bezsensowne pytania na każdym kroku kto mi zrobi paznokcie żelowe hybrydowe akrylowe tęczowe. Strzelam że kosmetyczka ale pewny nie jestem :/ 08:57, 06.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone