Zamknij

Przewodniczący Rady Gminy Wysokie Mazowieckie podsumowuje kadencję

13:16, 12.07.2018 | N.C.
REKLAMA
Skomentuj
foto: archiwum kurierwysmaz.pl

W okresie podsumowań przedwyborczych zwróciliśmy się do Przewodniczących Rad Gmin i Miast naszego powiatu z prośbą o podzielenie się swoimi odczuciami co do mijającej kadencji.

[ZT]502[/ZT]

O to, jak wyglądały minione cztery lata z perspektywy zarówno radnego jak i Przewodniczącego Rady, zapytaliśmy m.in. Przewodniczącego Rady Gminy Wysokie Mazowieckie, Sławomira Jana Misiewicza. 

Redakcja Kuriera Wysokomazowieckiego: Jakie zadania na rzecz gminy zaliczy Pan do sukcesów, a czego nie udało się zrealizować w bieżącej kadencji?

Przewodniczący Sławomir Jan Misiewicz:  Trudno jest oceniać swoje działania. Rolą przewodniczącego rady jest kierowanie jej działalnością. Głos przewodniczącego rady ma taką samą wagę jak każdego z jej 15 członków. Upływ kadencji zachęca jednak do podsumowań. Jak zawsze -  są plusy, muszą być też minusy. Do tych pierwszych mogę zaliczyć duże jak na wielkość budżetu naszej gminy nakłady inwestycyjne, ze szczególnym naciskiem na infrastrukturę. Gmina corocznie poprawia nawierzchnię na drogach, których jest zarządcą. Chodzi mi nie tylko o drogi o nawierzchni bitumicznej, ale też o zwykłe polne drogi gruntowe, tak ważne dla rolników. Sukcesem jest systematyczne pozyskiwanie środków zewnętrznych na te cele z budżetu państwa, województwa i powiatu. Większa pula środków to większe nakłady i komfort użytkowników. Mnie szczególnie cieszy dobra współpraca z samorządem powiatowym i przy znaczącym współfinansowaniu gminy, znaczące przebudowy dróg: Wysokie Mazowieckie-Brzóski Tatary, Stara Ruś-Bruszewo, Mazury-Jabłoń Uszyńskie i zaplanowane jeszcze na ten rok Brzóski Brzezińskie – Średnica oraz przez miejscowość Bryki do granicy z miastem Wysokie Mazowieckie. Wszyscy korzystamy z tych dróg, a im wyższa kategoria tym więsza liczba użytkowników.

Oprócz infrastruktury drogowej udało się praktycznie zakończyć proces modernizacji świetlic wiejskich, które są we władaniu gminy. Bardzo mnie cieszy coraz większa liczba osób korzystających z tych obiektów i ustalenie przejrzystych zasad ich funkcjonowania. Oprócz świetlic ważnym elementem w miejscowościach stały się tereny rekreacyjne zarówno dla dzieci jak i dorosłych (place zabaw, boiska, altanki). Duża w tych działaniach zasługa przeznaczania przez poszczególne miejscowości na te cele środków z funduszu sołeckiego.

Ostatnią rzecza na którą chcę zwrócić uwagę to trudna dla całego urzędu i naszych mieszkańców rozbudowa budynku Urzędu Gminy. Niosło to ze sobą wiele problemów i niedogodności, jednak już teraz widzę poprawę warunków obsługi interesantów i lepsze warunki pracy.

RKW: Czy zamierza Pan wystartować w najbliższych wyborach samorządowych?

PSJM: Tak. Samorząd to miejsce gdzie mogę pracować na rzecz mieszkańców i czerpać satysfakcję, że przyczyniam się choć w małej części do jego rozwoju.

RKW: Jak ocenia Pan współpracę Rady Gminy z Wójtem Gminy?

PSJM: Wójta naszej gminy znam od bardzo dawna. Byłem przekonany, że swoją osobą zagwarantuje dobrą i bezkonfliktową współpracę z radą. Z perspektywy moich 2 kadencji w radzie widzę, że się nie zawiodłem.

RKW: Jakie inwestycje wg Pana powinny zostać przeprowadzone jeszcze w tej jak i przyszłej kadencji oraz w którym kierunku powinien następować rozwój gminy?

PSJM: W pierwszym pytaniu celowo pominąłem minusy. Zawsze jest coś, czego nie udało się zrobić. Są tego różne przyczyny, do głównych należy zaliczyć kwestie finansowe. Jest takie stare przysłowie ,,Tak krawiec kraje, jak mu materiału staje". Dlatego realizację niektórych planów trzeba było przesunąć w czasie. I tu znowu na pierwszym miejscu są drogi. W tym miejscu chciałbym wskazać na dwie drogi: krajową nr 66 i wojewódzką nr 678. Stanowią one główną oś komunikacyjną gminy. Od dawna jako samorządowcy staramy się o ich generalne przebudowy i to jest chyba cel numer 1 na przyszłą kadencję. Droga nr 66 ze ścieżką rowerową do miejscowości Mystki-Rzym i droga wojewódzka nr 678 do Białegostoku, również ze ścieżką rowerową i obwodnicą miejscowości Brok i Mazury. Jako samorząd drogi udzieliliśmy dotacji dla województwa na opracowanie dokumentacji przebudowy tej drugiej drogi. Z dróg powiatowych dostrzegam konieczność pilnej modernizacji nawierzchni drogi powiatowej Osipy-Lepertowizna - Jabłonka Kościelna, Bryki w kierunki wsi Plewki (gmina Szepietowo) oraz Michałki - Wólka Mała.

Oprócz dróg musimy zadbać o zrównoważony rozwój gminy. W ostatnich latach obserwujemy duże zmiany w naszych wsiach, musimy zapewnić funkcjonowanie gospodarstwom rolnym, ale trzeba też pamiętać o nowych mieszkańcach bardzo często niezwiązanych z rolnictwem. Pod tym kątem musimy rozwijać gminną infrastrukturę i w dalszym ciągu zabiegać o środki zewnętrzne, np. Na poprawę gospodarki wodno-kanalizacyjnej.

Gmina jest terenem typowo rolniczym i myślę, że powinna zachować ten charakter ale warto też stworzyć miejsca do rozwoju gospodarczego nastawionego na obsługę działalności rolniczej i nie tylko. Każdy przedsiębiorca jest na naszym terenie mile widziany, to zapewnia nam dalszy rozwój i nowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców.

RKW: Od 1 lipca wchodzi w życie rozporządzenie rządu w sprawie obniżenia pensji samorządowców, w tym wójtów gmin i burmistrzów miast. Jakie jest stanowisko radnych oraz pana, jako Przewodniczącego Rady co do słuszności takiego posunięcia? 

PSJM: No cóż takie decyzje zapadły na szczeblu centralnym. Naszym zadaniem było wprowadzenie tych przepisów w życie na terenie gminy i to miało miejsce na wniosek Wójta na ostatniej sesji Rady Gminy.

(N.C.)
REKLAMA

Komentarze (8)

barometrbarometr

34 0

Bezkonfliktowa współpraca nie świadczy jeszcze o dobrej robocie.Czasem wręcz powinno zagrzmieć.Taka ciągła pogoda nie jest naturalną rzeczą w przyrodzie. 18:27, 12.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sednosedno

0 0

A gdzie jest odpowiedź na ostatnie pytanie? Stanowisko Pana Przewodniczącego mamy sobie wydedukować z sformułowania "No cóż"? he he he 19:05, 12.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszczuchMieszczuch

0 0

No faktycznie osiągnięcia. Drogi polne, altanki itp. Do inwestycji miejskich wam daleko. Niestety. Ale budynek gminy rozbudowano. 20:01, 12.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

 Wiesiek Wiesiek

5 0

Można by podać konkretnie z jakich programów skorzystano, ile środków pozyskano i na co. Pan Przewodniczący Rady Gminy powinien wziąć lekcje u Pana Burmistrza Miasta. A i wójtowi nie zaszkodziłoby. Ale może to już nie ma sensu. Może zwolnią miejsca chętnym do pracy na rzecz mieszkańców wsi. 21:32, 12.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TokenToken

1 0

Hmmm nierozumiem tej krytyki. Chyba juz zapomnieliście jak wyglądała gmina przed kadencjami Krajewskiego: dziadowskie drogi, brak dróg asfaltowych, walące się świetlice, obleśny budynek gminy itp itd. Uważam że gmina wys maz dużo robi tylko moze trzeba to dostrzec....... 22:03, 12.07.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

LukasLukas

1 0

Zgadza się. Jedyne co zrobili to świetlice i kilka kilometrów dróg w tym polnych. A remont gminy to i owszem ale dla kogo to. Bez sensu. Jak na 8 lat rządów to zdecydowanie za mało. Za mało żeby dać szansę na kolejne 4 lata 22:36, 12.07.2018


drinkdrinkdrinkdrink

0 0

Taaa budynek jest ale spróbuj w nim coś załatwić w 37 szczególnie 07:10, 13.07.2018


Struś Struś

5 0

Kończ waść, wstydu oszczędź
17:45, 13.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma Sklep Zielarsko Medyczny, ul. Rynek Józefa Piłsudskiego 77, 18-200 Wysokie Mazowieckie, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez Sklep Zielarsko Medyczny, ul. Rynek Józefa Piłsudskiego 77, 18-200 Wysokie Mazowieckie i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone