Zamknij

Podlaska Oktawa Kultur zawitała do Szepietowa i Wysokiego [WIDEO/FOTO]

06:58, 31.07.2018 | N.C.
REKLAMA
Skomentuj

Podlaska Oktawa Kultur to międzynarodowy festiwal muzyki, sztuki i folkloru, który od 11 lat odbywa się w kilkunastu miejscowościach województwa podlaskiego.

Początkowo skupiał się na folklorze polskim i siedmiu mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących ten region: białoruskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, litewskiej, żydowskiej, romskiej i tatarskiej. Obecnie organizator, czyli Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, na imprezę zaprasza zespoły nie tylko z Europy, ale też z najodleglejszych państw świata. 

Koncerty i występy w ramach tegorocznej Podlaskiej Oktawy Kultur odbyły się między innymi w Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem oraz Gminnym Ośrodku Kultury w Szepietowie.

W Wysokiem wystąpiły zespoły Actavis (Bułgaria) i Živinice (Bośnia i Hercegowina), prezentując tradycyjne tańce, stroje, śpiewy i folklor swoich krajów.

Mieszkańcy Szepietowa mieli okazję obejrzeć tradycyjne tańce z terenów Czech i Słowacji w wykonaniu zespołu tanecznego Olza, któremu przegrywała kapela Lipka. Jak zwrócili uwagę sami tancerze, zespoły ludowe są pewnego rodzaju archiwum, ponieważ są w stanie pokazać jak tańczyli, śpiewali, grali nasi przodkowie, jakie były ich zwyczaje, artyzm, talent ruchowy czy muzyczny. Zespół Piesni i Tańca Olza z czeskiego Cieszyna troszczy się o dorobek artystyczny swych przodków już 64 lata. Zespół Olza pokazał m.in. tańce folkloru cieszyńskiego, w tym chodzonego, kroczka, mazurki, galopki, trojaka, polkę oraz czardasz śląski w wykonaniu solowym. 

 

(N.C.)
REKLAMA

Komentarze (1)

gośćgość

0 0

piękne zdjęcia, 08:14, 31.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone