Zamknij

Przystanek Bułatowskiego Taboru Poezji w Szepietowie [WIDEO/FOTO]

16:00, 10.07.2018 | N.C.
REKLAMA
Skomentuj

9 lipca już po raz czwarty Szepietowo gościło artystów, występujących w ramach Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Bułata Okudżawy ,,Wiara, nadzieja, miłość" pod patronatem Olgi Okudżawy, Marszałka Województwa Podlaskiego, Wojewody Podlaskiego, Prezydenta Białegostoku, Zarządu Głównego Literatów Polskich.

W Polsce twórczość Okudżawy cieszyły się dużą popularnością, a jego utwory tłumaczone były na język polski m.in. przez Andrzeja Bianusza, Agnieszkę Osiecką, Witolda Dąbrowskiego czy Wojciecha Młynarskiego. Wydana w PRL przez wytwórnię płytową Muza Polskie Nagrania płyta „Ballady Bułata Okudżawy” , zawierająca polskojęzyczne wersje jego utworów, była pierwszą na świecie próbą przekładu poezji śpiewanej Okudżawy na język obcy. Jego utwory śpiewali m. in. Edmund Fetting, Gustaw Lutkiewicz, Bohdan Łazuka, Wojciech Młynarski, Sława Przybylska, a w późniejszym okresie także Hanna Banaszak. Jacek Kaczmarski poświęcił mu swoja piosenkę Pożegnanie Okudżawy, zaś Andrzej Sikorowski Żal za Bułatem O., utrzymane w klimacie poezji Bułata.

Pisał o żołnierzach, którzy zginęli w lesie katyńskim jako jeden z pierwszych w latach 60. - powiedział Anatol Borowik z Białegostoku, który od wielu lat propaguje twórczość wielkiego rosyjskiego barda w naszym kraju i jest jednym z pomysłodawców Festiwalu. -  Kiedy mówił, że Polska jest jego drugą ojczyzną, że jego ulubionym poetą był Julian Tuwim i że gdyby Tuwim nie napisał pewnych wierszy, to on by to zrobił, uważamy, że był to jeden z największych bardów i poetów XX wieku, którego śpiewali wszyscy znaczący wykonawcy piosenki poetyckiej na świecie (...). Nie ma chyba piosenkarza, który nie miałby w swoim repertuarze pieśni Bułata Okudżawy, bo te pieśni nobilitowały twórcę. Jak się śpiewało Bułata, to znaczy, że miało się duszę, miało się coś do powiedzenia i miało się gust. Bułat Okudżawa nie musiał nikogo śpiewać. On śpiewał siebie, swoją piosenkę, która błyskawicznie trafiała do naszych serc. 

Na koncercie jak co roku obecna była też Olga Okudżawa, żona poety, która od samego początku wspiera festiwal i otoczyła go swoim patronatem. 

Kiedyś będąc w Moskwie, kiedy poznałem panią Olę, rozmawialiśmy o tej miłości Polaków do Bułata Okudżawy i zastanawialiśmy się, czy jest czas, żeby zrobić festiwal, poświęcony jego poezji i czy po tych kilkudziesięciu latach, od kiedy zaczynał w Polsce, jest jeszcze czas, kiedy Bułata się pamięta i Bułata będzie się słuchało (...) Umiejscowiłem ten festiwal w malutkiej miejscowości Hajnówka, myśląc, że tam będziemy się spotykali, koncertowali. Okazało się, że drugi festiwal grał już w Toruniu, Ciechocinku, Górsku, Rypinie, Inowrocławiu, Białymstoku, Lublinie, Bielsku Podlaskim, Szepietowie i oczywiście w Hajnówce. Jak powiedział Prezes Zarządu Głównego Literatów Polskich (który też otoczył opieką festiwal i jest patronem festiwalu), to jest rzecz genialna, a genialne rzeczy są najprostsze. (...) Dziś obchodzimy piątą rocznicę festiwalu. To oczywiście nie moja zasługa, to zasługa Bułata, który do dzisiaj jeszcze w naszej polskiej duszy drzemie i przyciąga publiczność. 

To jest Bułatowski Tabor Poezji. Jeździmy jak cyganie po Polsce z gitarami na plecach. W Szepietowie jesteśmy już po raz 4. Rozciągnęliśmy na tydzień nasze granie. Więcej się już nie da. Jesteśmy chyba jedynym ,,festiwalem kroczącym" w Polsce, który zmienia miejsce koncertowania co wieczór. 

Podczas koncertu wspominana była młodość i ciężkie dzieciństwo Bułata Okudżawy. W jego poezji dominuje klimat zadumy, smutku i refleksji nad ludzkim losem. Częstym motywem jest wojna, jednak bywa ona zazwyczaj jedynie tłem dla egzystencjalnych rozważań, najważniejszym tematem jest bowiem dramat jednostki zmagającej się z życiem. W utworach zauważalna jest też więź emocjonalna poety z Arbatem, starą moskiewską ulicą, na której w dzieciństwie mieszkał i która stała się symbolem utożsamianym z Okudżawą. 

Artyści z wielu krajów Europy, m.in. Ukrainy, Rosji, Białorusi i Polski zaprezentowali nie tylko pieśni, autorstwa samego Bułata Okudżawy, ale też inne piosenki poetyckie, inspirowane twórczością rosyjskiego barda.

 

(N.C.)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone